Ezt olvasta már?


Végre Pécs legyen az első!

Interjú Kővári Jánossal az ÖPE elnökével, a Szövetség Pécsért alapítójával.

– A napokban több írás is megjelent, amelyekben számos név merült fel polgármester-jelöltként, ezek között az egyik legesélyesebbként említik önt. Indul a polgármesteri székért?

– Egy év van még az önkormányzati választásokig, erről nem most kell feltétlenül döntést hozni. A felelősségvállalásért kell sorba állni, nem tisztségekért. Engem mindig a feladat motivált, nem a cím. De Pécsett van egy sajátos helyzet, mégpedig az, hogy tavaly ilyenkor kiderült, hogy a városvezetés gyakorlatilag csődbe vitte az önkormányzatot, azaz a várost.

– Nem kellene lépni valamit?

– Lehet persze ködösíteni, de mára közel 10 milliárdra rúg az a hiány, amit a Kormánytól kapott kölcsönből tud csak fedezni a város, azt pedig 2020 decemberéig vissza kell fizetni. Egész pontosan 12,5 milliárdot, egy részét már az idén. S nem nagyon látok változást a gazdálkodásban most sem. Ez a helyzet egyben azt is jelenti, hogy a városvezetésnek kitelt a becsülete a Kormánynál, maga Orbán Viktor láthatóan találkozni sem kíván a Polgármesterünkkel. Ez pedig igen aggasztó, hisz jelenleg teljes mértékben a Kormány segítségére vagyunk utalva. Ráadásul az elbizonytalanodott városvezetés semmilyen érdemi döntést nem mer vállalni, ahogy ezt legutóbb az élményfürdő és az elektromos buszbeszerzés kapcsán is láthattuk. Szóval egy „béna kacsa” állapot van, amiben, ha ellenzék is vagyunk, úgy gondolom, az a felelős megoldás, ha ezekbe az ügyekbe beleállunk és igyekszünk helytállni, ha úgy tetszik, helyettük, a városunkért.

– Sokan mondják, hogy Ön feltűnően kezébe vette a város ügyeinek rendbetételét, politikai ellenfelei nem is nézik ezt jó szemmel. Miért, és miért ilyen lendülettel?

– Ahogy az előbb említettem nagy bajban van a városunk, se hatékony vezetése, se erős gazdasága, se egyensúlyos költségvetése nincs, az emberek pedig borúlátóak, sokan fel is adják, elmennek. Pedig minden lehetőségünk meg lenne a város fejlődésére. Van egy jó egyetemünk, amely kiváló szakembereket képez. Van egy festői városunk, tele kreatív alkotó emberekkel. Számos kiváló minőséget produkáló kis- és középvállalkozás működik itt. Minden hiedelemmel ellentétben van víziónk is, 4 éve fogadtuk el a Fenntartható Városfejlesztési Koncepciónkat, amelyet az Európai Zöld Főváros pályázatunk bírálóbizottsága is kiemelten jónak tartott.

– Akkor mi nincs?

– Városmenedzsment, és valódi együttműködés az egyetem, a gazdaság vagy épp a civil szféra szereplőivel és az egyházakkal, s végképp nincsenek következetes lépések a fenntarthatóság terén. Jómagam 2010-2014-ig mindezek kezdeményezője voltam bizottsági elnökként, csak 2014-től elváltak útjaink a mai városvezetőktől. Ők pedig azóta csak ötletelnek (lásd: jégpálya a Misinán, vagy hadipark a Tüskésréten). S most itt a legújabb felelőtlenség, 3 éve egy közel 30 milliárdos giga élményfürdő és sportkomplexum előkészítését végzik, amely alsó hangon újabb milliárdos kiadást termelhet majd évente. S addig jutottak ebből 250 millióból, hogy a helyszín talán nem alkalmas…? Ehelyett inkább Okos várost építenénk, ahol ledesre cseréljük a közvilágítást, lecseréljük a drága dízelbuszokat elektromos buszokra, energetikailag korszerűsítjük az épületeinket, kiépítjük az okos parkolási rendszert és közlekedés-irányítást, megújuló energiát használunk, a helyi termékeket és szolgáltatásokat helyzetbe hozzuk, és e-járműgyártást, illetve alternatív-energia eszközök gyártását végző cégeket telepítünk az ipari parkunkba. S persze folytatnánk a telep-rehabilitációs programokat. Ez mind realitás, mindegyik ügyben javaslatokat tettünk és megoldásokat is hoztunk, csak épp kicsinyes, személyes érdekek ezeknek ellenállnak, s inkább a maguk javát keresik. Meg kell nézni, kik állnak például a jóléti beruházások mögött, miért is ragaszkodnak ezekhez, ha semmi értelmük nincs?

– Kemény szavak ezek. Mire gondol?

– Legutóbb épp az Élményfürdő kapcsán derült ki, hogy a tervezett helyszínen, a Füzes-dűlőben a telkek 80 %-a magánkézben van, s mégis azt a helyszín erőltetik, pedig van az önkormányzatnak saját telke is a Tüskésréten, ahol jobb körülmények között is megvalósítható lenne a fürdő. De hasonló volt a Hadipark ügy és a jégpálya, a Misinán, ezek mind magánkézben lévő helyen vagy eszközök megvételén keresztül valósulhatnának meg, s ráadásul mind csak terhelné a költségvetést. De megkérdőjelezhető a korábbi 2015-ös buszbeszerzés is: vajon miért a drágább megoldást választották? S miért nem pályázatból, hanem hitelből? Ami évi 500 millió plusz kiadást is jelent.

– Jó, ezekkel el kell majd számolni a választók előtt. De ha ilyen jól látják a teendőket és el is határolódnak a város kétes ügyeitől, mire várnak, mit tudnak tenni ebben a helyzetben?

– Mi az elmúlt négy évben, amikor ezek zajlottak, mindig felhívtuk a figyelmet a következményekre, s rengeteg javaslatot is tettünk a problémák megoldására, de ritkán hallották meg vagy kifejezetten gátolták sokszor. Legutóbb az e-buszbeszerzésre és ipartelepítésre mondtak nemet, azaz nem vették napirendre, pedig ha ezeket a lehetőségeket elszalasztjuk, semmi nem menti meg a várost a csődtől. Jómagam a rengeteg javaslattal, s a kormányzati és gazdasági kapcsolataim révén tevőleg is igyekeztem segítséget nyújtani. Most épp egy világcég gyárának idecsábításán dolgozok, ami egymaga 1000 embernek adna munkát, s további gyártókat vonzana az e-járműgyártás terén. De ez is a városvezetésen fog múlni, hogy sikeres lesz-e. Ez a cég egyébként más gyárának telepítési igényével már járt Pécsett, 2015-ben buszgyárat akartak itt létesíteni, de nem jött össze valamiért. Remélem, most sikeresebbek leszünk, mert Pécsnek erős gazdaságra lenne szüksége, takarékos és korszerű városüzemeltetésre, és összefogásra a pécsiekkel. Mindez pedig megvalósítható lenne az egyetemmel és a helyi gazdaság szereplőivel karöltve, csak arra lenne szükség, hogy végre Pécs legyen az első és ne az egyéni érdekek!







0
0

hírek innen, onnan

Szombattól megszűnik a hatósági üzemanyagár Magyarországon

A nemzetközi energiapolitikai helyzet javulásával indokolták a döntést.

„A gyerekei sikereinek sokkal jobban tud örülni az ember” - Gundel Takács Gábor megtippelte, ki nyeri a foci vb-t

A neves sportriporter egy interjúban beszélt arról, milyen érzés NB I-es kapus fiát, Bencét a lelátóról nézni. A műsorvezető szerint a...

Országos Mentőszolgálat: 24 mentőautóban hibás a klíma a hőségriadó alatt

Az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) közölte, hogy a járműflottájukban 24 autónál van klímahiba. A szervezet szerint a légkondicionálók...

Vitézy Dávid bejelentette: újraindul a vonat két, korábban bezárt mellékvonalon

Augusztus 1-től a Komló–Dombóvár, szeptember 1-től pedig a Miskolc–Tiszaújváros vonalon indul újra a személyszállítás. A...

Illegális ásatás vezetett a szenzációs felfedezéshez: pompás római kori villa került elő Róma közelében

Illegális földmunkák vezettek az elmúlt időszak egyik legizgalmasabb római kori felfedezéshez: Continue reading:...

Több ezer iskola zárt be Franciaországban az elviselhetetlen hőség miatt

Rekordhőség miatt több ezer iskola zárt be, a kormány és az EDF jelentős támogatást ad a hűtésre.

Végleg kivezetik a védett üzemanyagárakat! – Akár 150 milliós büntetést is kaphatnak a trükköző benzinkutak

Szombaton hivatalosan is hatályba lép a védett üzemanyagár kivezetéséről szóló törvény, miután a friss jogszabály feketén-fehéren...

„Szeretjük egymást, állandó társak vagyunk” – Básti Juli a múzsája Dés Lászlónak

Dés László, a dzsessz és a szaxofon mestere, számos ikonikus dal, színdarab és filmzenék érzékeny lelkületű zeneszerzője szerint a...

Újra tartalékos katona lett a miniszter, ejtőernyős ugrásra is készül

Ruszin-Szendi Romulusz úgy döntött, jövedelem nélkül újra beáll a tartalékos állományba.

A háború kezdete óta még nem szenvedett el ekkora támadást Oroszország: a Kreml is megszólalt az ukrán drónesőről

A nagyszabású akciót néhány órával azután indították el, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök egy "40 napos befolyásolási...

Szombaton megszűnnek a hatósági árak a benzinkutakon

Az üzemanyagok piaci ára már egy hete a védett árak alá esett.

Fellázadtak a nacionalisták Putyin ellen: már az atomfegyverek tömeges bevetését követelik

Az ukrán dróntámadások és a kedvező feltételekkel kecsegtető amerikai békeígéret kudarca miatt az orosz nacionalisták egyre hangosabban...

0

Sport

Egyetlen kérdést kapott, a német válogatott kapitánya teljesen kiborult a vereség után

Mindenki a németek vérét akarja az idei világbajnokságon, Julian Nagelsmann eddig bírta.

Három klub versenyez Szoboszlaiért, furcsa szerződést íratna vele alá a Liverpool

Állítólag Szoboszlai Dominik és a Liverpool újra tárgyalóasztalhoz ül, 80 millió euróval riogatják az angolokat.

A német edző taktikai öngyilkosságot látott, Manuel Neuert viszont nem vette elő a kudarc után

Szerinte a társak hozták rendkívül hálátlan helyzetbe a veterán kapust...

Minden megváltozhat Szoboszlai számára Liverpoolban

A Liverpool Echo szerint Szoboszlai Dominik is az esélyesek között van arra, hogy a távozó Andy Robertsont követően a Liverpool új csapatkapitány-helyettese legyen.

Ez történt éjjel a vb-n: Hollandia a csoportot, Japán a brazilokat nyerte meg, a törökök szépen haltak - videók

A holland, a japán és a svéd válogatott is továbbjutott csütörtökön a labdarúgó-világbajnokság F-csoportjából, de Ausztrália is ott van már a legjobb 32 között.

Villámok miatt kellett kimenteni Ronaldoékat, sírva fakadt a riporternő a focisztár látványától

A portugál válogatott edzését azonnal félbe kellett szakítani az érkező vihar miatt.

Vb 2026: Ecuador két vállra fektette a németeket, Elefántcsontpart továbbjutott

Német vereséggel és könnyed elefántcsontparti sikerrel zárult az E-csoport.

A törökök búcsúzóul még beleköptek az amerikaiak levesébe, a társrendező a 98. percben bukta el a veretlenségét

Pedig a kifejezetten szórakoztató és akciódús mérkőzésen érzésre inkább a hazaiaknak állt a zászló.

0
0

Bulvár

Ma még kánikula, előrehozták a hidegfront érkezését - Időjárás-előrejelzés

A hétvégén még történelmi hőmérsékleti-rekord születhet Magyarországon, aztán jön a lehűlés.

"Büntetést kiszabni" - Forsthoffer Ágnes beégette Lázár Jánost, felháborodtak az emberek

Lázár János volt közlekedési miniszter durva üzeneteket kapott, azonnal cselekednie kell.

Euróbomba és botrány Budapesten, Magyar Péter kimondta, hogy vége a forint korszakának, Kármán András is lerántotta a leplet a kasszáról

Magyar Péter és Kármán András pénteken nagyot robbantott, kimondták, hogy Magyarország célja az euró bevezetése, miközben kemény kritikákkal illették az előző kormány gazdaságpolitikáját.

Fejbe lőtt holttestet találtak a Balatonban

A rendőrség vizsgálja a férfi halálának a körülményeit.

Büntetőügy lett a videózásból: minősített költségvetési csalás miatt emelt vádat az ügyészség

Egy ügyvezető és társa fiktív számlákkal akart jogosulatlanul adólevonást gyakorolni, és ezzel több mint egymilliárd forintot szerezni. Az ügyészség minősített költségvetési csalás kísérlete miatt emelt vád

Pesty László: Halálosan megfenyegettek, hogy ha a választás előtt megint kinyitom a pofám, a hullámat Mohácsnál vetik ki a hullámok

Pesty László egy interjúban számolt be arról, hogy februárban halálos fenyegetést kapott, ami miatt hónapokig rejtőzködnie kellett. Az egykori Fidesz-támogató ma már a Tisza Pártot támogatja, és szerinte a NER kri

Magyar Péter miniszterelnök bejelentést tett pénteken – jönnek a részletek

Magyarországon kiemelkedően magas az euróövezethez való csatlakozás társadalmi támogatottsága – erről beszélt Magyar Péter miniszterelnök pénteken Budapesten, miután egyeztetést folytatott Kiriákosz Pierakákiss

Szívbetegségek és kávéfogyasztás

A kávé a világ egyik legnépszerűbb italának számít, Magyarországon is emberek milliói kezdik vele a napjukat. Nem meglepő, hogy a szív- és érrendszeri betegségben szenvedők körében gyakran felmerül a kérdés: v

„Megfenyegettek, halálosan. Tíz perc alatt összepakoltam a hátizsákba, és tipli” – Pesty László az eltűnéséről és a Fidesz haláláról

Rátaláltunk a februárban eltűnt ősfideszes dokumentumfilmesre. Pesty László részletesen beszámolt a 24.hu-nak a kalandjairól, elmesélte, mi állt a körözése mögött, miért tűnt el hirtelen, akik pedig nem hisznek

A nagymama szandál – a nyár legtrendibb és legmegosztóbb lábbelije

A 'nagymama szandál' kifejezés régen nem volt hízelgő, de 2026-ra a divat világában a kényelem és a stílus összhangja vált trenddé. Nézzük, hogyan viselheted ezeket a lábbeliket anélkül, hogy nagymamának tűnné

Képeken Kóbor János törökbálinti luxusvillája: családja eladta az Omega énekesének egykori otthonát

Túl sok volt az emlék, ezért Kóbor János özvegye és lánya eladták a villát, amiben 18 évig éltek.

Meglépték! Drasztikus döntést hozott a belügyminiszter, azonnali hatállyal változik a terrorfokozat

Módosul a terrorfenyegetettségi szint Magyarországon: a terrorfokozatot az eddigi magas szintről közepes szintre csökkentették

0