Ezt olvasta már?


Tizenegy év alatt vármegyényit bővült a lakásállomány

2011 és 2022 között valamivel több mint 200 ezerrel nőtt a magyar lakóingatlan állomány és a nyugatra tartás volt a magyarok otthonkeresésének jellemző iránya – ezt mutatják a legutóbbi népszámlálás már nyilvánosságra került eredményei.

Az OTP Ingatlanpont elemzője szerint ez a vándorlási tendencia rányomta bélyegét a lakáspiac

utóbbi évtizedének jellemző folyamataira is.

Budapest, 2023. március 30. – Az életkörülmények egyik hasznos mutatója a lakásbőség,

ami az otthonok és az ott lakók számát veti össze egy-egy területen. A legfrissebb

népszámlálási adatok 1 szerint e szempontból Magyarország „kényelmesebb” hely lett 2011

és 2022 között. Az előző összeírás idejével összevetve, most 334 ezerrel kevesebben

osztozunk 203 ezerrel több lakáson. Így a korábbi 442 helyett 478 lakás jut ezer emberre. E

mutató növekedése azonban vármegyénként igen eltérő, de még a hasonló számok is

igencsak különböző okokat rejtenek. A legkisebb változást a drága és népszerű Pest

vármegye mutatja, ahol – szemben az átlagos 36-tal – mindössze 1-gyel nőtt az ezer

polgárra jutó otthonok száma. Rögtön utána e sorban a sokkal nehezebb sorsú Szabolcs-

Szatmár-Bereg következik a maga 26 darabos lakásnövekményével. Az ellenpóluson a

Balaton miatt különösen vonzó Somogy a csúcstartó (+82), míg közvetlen

rangsorszomszédja az a Békés vármegye (+63), ahol pedig – az országban egyedüliként –

nem nőtt a lakások száma a legutóbbi népszámlálás óta, viszont a természetes fogyás a

legnagyobb mértékű volt ezen idő alatt.

Az átlagos háztartásnagyságot vizsgálva, azaz az egy ingatlanra jutó lakosok számában,

szintén nagy eltérések figyelhetőek meg az ország egyes területei között. 2022-ben a

legtöbben, átlagosan 2,6 fő, Pest vármegyében osztozott egy lakáson, ezt követi Szabolcs-

Szatmár-Bereg 2,4, majd Fejér és Komárom-Esztergom 2,3 fővel. A listát Budapest zárja,

ahol átlagosan 1,8 fő a háztartások elméleti mérete, de hasonlóan „szellősen” élnek (1,9 fő)

a jelentős lakásszám növekedést mutató Somogyban és az elöregedő Békésben is.

Ha külön-külön vizsgáljuk a lakásbőséget alakító két tényező (lakás-, illetve lélekszám)

alakulását, akkor beszédesebb képet kapunk az ingatlanpiac évtizedes alakulásáról is.

A vizsgált periódus végére 4,6 százalékkal emelkedett a lakásként használt ingatlanok

száma. Ám a vármegyék túlnyomó többségében a lakásszám növekedés elmaradt az

országos átlagtól. A lista végén Békés (-0,2%), Borsod-Abaúj-Zemplén (+0,4%), Nógrád

(+0,4%), Szabolcs-Szatmár-Bereg (+0,7%) és Jász-Nagykun-Szolnok (+0,8%) áll. A legjobb

eredményt Győr-Moson-Sopron (+11,1%), Pest (+10,4%) valamint Somogy (+10,2%) érte el.

Öt százalék felett tudott még növekedni Veszprém, Fejér és Budapest lakásállománya. Az,

hogy a lista egyik végén a lakásár szempontjából a legolcsóbb, míg a másikon a legdrágább

országrészek állnak, nem igazán meglepő. Ahogyan Valkó Dávid, az OTP Ingatlanpont

vezető elemzője magyarázza: ahol van kereslet, ott építenek a beruházók, az új lakások

magasabb ára pedig húzza magával a környék használt piaci árait is. A fenti lista két pólusa

látványosan jelzi a kereslet országon belüli kelet-nyugati eltolódását is, amit az új otthonukat

keresők költözései határoznak meg.

Mindössze két vármegyének sikerült lélekszám-nyereséggel zárnia a népszámlálási

periódust. Ehhez az ország minden területi egységét egyöntetűen sújtó természetes fogyást

kellett ellensúlyozniuk a máshonnan beköltözőkkel. A legnagyobb – a népességét 12,3

százalékkal növelő vonzerőt – a főváros „előkertje”, Pest mutatta. Ennek segítségével

összességében 10 százalékkal tudta növelni a lélekszámát, ami teljesen harmonizált a

lakásállománya 10,4 százalékos gyarapodásával.

1 https://nepszamlalas2022.ksh.hu/eredmenyek/elozetes_adatok/nsz2022-elozetes-adatok-tablamelleklet.xlsx

Győr-Moson-Sopron kettős gyarapodásához – a lakásszám 11,1 százalékos növekedése

mellett – kellett egy jelentős, népességarányosan 7,9 százaléknyi betelepülés is, így jöhetett

ki összességében a 4,4 százalékos lélekszám-növekedés. „A győri iparfejlesztések már

röviddel a rendszerváltás után megmozgatták a lakásberuházók fantáziáját is – emlékeztet a

vezető elemző –, az utóbbi időszakban pedig már a környező falvakban is születnek új

településrészek az újépítések nyomán.”

Három további dunántúli vármegye is közel került ahhoz, hogy a lakásszáma (4-6

százalékos) növelése mellett megőrizze korábbi lélekszámát. Ám Fejérben, Komárom-

Esztergomban, illetve Vasban a viszonylag jelentős, 3-4 százalékos bevándorlás is csak arra

lett elég, hogy az összes népességvesztés ne haladja meg a 2 százalékot.

A vármegyék egy másik csoportjában bár a lakásállomány az átlag felett nőtt, az ott lakók

száma jelentősebben csökkent. Ez az ellentmondás legmarkánsabban Somogyban tűnik ki,

ahol az előbbi 10,2 százalékkal gyarapodott, míg az utóbbi 7,5 százalékkal csökkent. Valkó

Dávid szerint ebben a Balaton, mint befektetési célpont vonzereje mutatkozik meg. „Az itt

ingatlant vásárló tömegek nem feltétlenül költöznek a tó mellé, hanem inkább csak második-

harmadik lakásnak, nagyrészt befektetésnek veszik az ottani lakásokat, házakat.” Ez a

Balaton-effektus – ha gyengébben is, de – élénkítően hatott a veszprémi (lakás: +7%,

lakosság: -4,7%) és a zalai (+4,3%, -6,7%) lakáspiacra is.

A vármegyék mintegy harmada korántsem ennyire szerencsés, amennyiben a

lakásállományuk az országos átlag alatt növekedett, miközben népességük akár tizedét is

elveszítették. Ilyenek: Békés (lakás: -0,2%, népesség: -12,6%), Borsod-Abaúj-Zemplén

(+0,4%, -9,8%), Nógrád (+0,4%, -9,8%), Szabolcs-Szatmár-Bereg (+0,7%, -5,5%), Jász-

Nagykun-Szolnok (+0,8%, -7,9%), Heves (+1,9%, -7,4%) és Tolna (+2,1%, -10,2%). Ám a

hasonló számaik mögött igen eltérő társadalmi folyamatokat láthatunk. Például Békésben a

legnagyobb (-8,8%, az országos átlag közel kétszerese) a természetes fogyás, amihez az

ország második legnagyobb arányú (-3,8%) elvándorlása társul. Már ez is utal az intenzív

elöregedésre: a 14 éven aluliak, illetve a 65 éven felüliek aránya itt messze alul-, illetve

felülmúlja az országos átlagot. Ezzel szemben az ugyancsak nagyon sok polgárát elvesztő

Borsod-Abaúj-Zemplénben a hazai átlag alatti a természetes fogyás (-4,4%), viszont az

elvándorlásban országos rekorder a vármegye (-5,4%). Az ott élők korszerkezete – a 14 év

alattiak magas, illetve a 65 év felettiek alacsony aránya – szerint ez (Szabolcs-Szatmár-

Bereggel versenyben) az ország második-harmadik legfiatalabb vármegyéje. E mutatókban

egyértelműen megelőzni csak az a Pest tudta, amely éppen a nagyszámú bevándorlás révén

is fiatalodott a két népszámlálás között.

Az OTP Ingatlanpont

A 2011-ben alapított OTP Ingatlanpont Magyarország egyik legdinamikusabban fejlődő ingatlanközvetítő

hálózata, az OTP Csoport tagja. Országszerte közel 90 irodában, több mint 800 felkészült tanácsadó segíti az

ingatlanok értékesítését. A társaság egyedülállóan, egy kézben ötvözi az ingatlan- és a hitelintézeti szakértelmet,

így az otthonteremtéshez és felújításhoz szükséges pénzügyi termékek és szolgáltatások is elérhetőek minden

Ingatlanpont irodában. A hálózat, mint a hazai piac meghatározó szereplője, széleskörű üzleti, partneri

kapcsolatokkal is rendelkezik, kínálatban az újépítésű ingatlanok gazdag választéka is elérhető. Az OTP

Ingatlanpont mindemellett rendszeresen publikál szakértői elemzéseket a hazai ingatlanpiac helyzetéről,

folyamatairól.







0

hírek innen, onnan

Nehezen, de lett gyereked, mégis mit panaszkodsz?. – Olvasói írás az anyai bűntudatról

Olvasói írás az anyai bűntudatról, miután nehezen sikerült teherbe esni. Hogyan küzdenek meg ezzel az anyák, miközben a társadalom...

Vitézy Dávid: Augusztus 1-től újra járnak a vonatok Komló és Dombóvár között

A közlekedési és beruházási miniszter azt is bejelentette, hogy szeptember 1-től pedig Miskolc és Tiszaújváros között indul újra a...

Visszafordíthatatlan folyamat indult el: teljesen átalakulhat Magyarország, veszélyben a nyugdíjrendszer is?

Hogyan alakulhat át a világ demográfiai térképe a következő negyedszázadban? És mi várható Magyarországon? Mutatjuk!

Repülőgép csapódott egy pekingi felhőkarcolóba

Egyelőre nem ismert a károk mértéke, mint ahogy azt sem, vannak-e sérültek.

Megdöbbentő videó: kisrepülő csapódott Peking legmagasabb tornyába

Egy kisrepülőgép csapódott a pekingi Citic Towerbe, a hatóságok pedig azonnal lezárták a környéket és megkezdték a torony...

Antonelli a második szabadedzésen is a leggyorsabb volt Ausztriában

A világbajnoki pontversenyt vezető pilóta mögött a McLaren párosa, az ausztrál Oscar Piastri és a címvédő brit Lando Norris következett...

Rendkívüli állapotot vezettek be a Krímben és Szevasztopolban

Rendkívüli állapotot vezettek be pénteken a Krím és Szevasztopol hatóságai.

NB I-es felkészülés: Az MTK nyári szerzeménye megszórta a Kazincbarcikát

A DVTK-tól leigazolt támadó, Jurek Gábor négy gólt szerzett az NB II-be kiesett Kazincbarcika ellen.

Nemcsak az új médiaszabályozás, hanem a médiapiac is ezer sebből vérzik

Lapok, szerkesztőségek szűnnek meg, újságírók tucatjai kerülnek az utcára.

Olcsóbb lakásbiztosításokat ígért Trump kormánya, horrorisztikus káresetek sülhetnek ki belőle

Egy nemrég életbe lépett amerikai szövetségi szabály miatt a háztetők cseréjének költsége egyre inkább a háztulajdonosokra hárul –...

0

Sport

Egyetlen kérdést kapott, a német válogatott kapitánya teljesen kiborult a vereség után

Mindenki a németek vérét akarja az idei világbajnokságon, Julian Nagelsmann eddig bírta.

Három klub versenyez Szoboszlaiért, furcsa szerződést íratna vele alá a Liverpool

Állítólag Szoboszlai Dominik és a Liverpool újra tárgyalóasztalhoz ül, 80 millió euróval riogatják az angolokat.

A foci-vb botránya miatt Budapesttel példálózik a FIFA utált elnöke

Dübörög a foci-vb, de mindenki utálja a meccs közben az ivószüneteket.

A német edző taktikai öngyilkosságot látott, Manuel Neuert viszont nem vette elő a kudarc után

Szerinte a társak hozták rendkívül hálátlan helyzetbe a veterán kapust...

Ez történt éjjel a vb-n: Hollandia a csoportot, Japán a brazilokat nyerte meg, a törökök szépen haltak - videók

A holland, a japán és a svéd válogatott is továbbjutott csütörtökön a labdarúgó-világbajnokság F-csoportjából, de Ausztrália is ott van már a legjobb 32 között.

Vb 2026: Ecuador két vállra fektette a németeket, Elefántcsontpart továbbjutott

Német vereséggel és könnyed elefántcsontparti sikerrel zárult az E-csoport.

A törökök búcsúzóul még beleköptek az amerikaiak levesébe, a társrendező a 98. percben bukta el a veretlenségét

Pedig a kifejezetten szórakoztató és akciódús mérkőzésen érzésre inkább a hazaiaknak állt a zászló.

Villámok miatt kellett kimenteni Ronaldoékat, sírva fakadt a riporternő a focisztár látványától

A portugál válogatott edzését azonnal félbe kellett szakítani az érkező vihar miatt.

Minden megváltozhat Szoboszlai számára Liverpoolban

A Liverpool Echo szerint Szoboszlai Dominik is az esélyesek között van arra, hogy a távozó Andy Robertsont követően a Liverpool új csapatkapitány-helyettese legyen.

Topcsatárok randevúznak – Ezek a meccsek jönnek ma a foci-vb-n

Két rangadót is rendeznek a futball-vb-n. Mutatjuk a napi programot.

0
0

Bulvár

Ma még kánikula, előrehozták a hidegfront érkezését - Időjárás-előrejelzés

A hétvégén még történelmi hőmérsékleti-rekord születhet Magyarországon, aztán jön a lehűlés.

"Büntetést kiszabni" - Forsthoffer Ágnes beégette Lázár Jánost, felháborodtak az emberek

Lázár János volt közlekedési miniszter durva üzeneteket kapott, azonnal cselekednie kell.

Euróbomba és botrány Budapesten, Magyar Péter kimondta, hogy vége a forint korszakának, Kármán András is lerántotta a leplet a kasszáról

Magyar Péter és Kármán András pénteken nagyot robbantott, kimondták, hogy Magyarország célja az euró bevezetése, miközben kemény kritikákkal illették az előző kormány gazdaságpolitikáját.

Fejbe lőtt holttestet találtak a Balatonban

A rendőrség vizsgálja a férfi halálának a körülményeit.

Büntetőügy lett a videózásból: minősített költségvetési csalás miatt emelt vádat az ügyészség

Egy ügyvezető és társa fiktív számlákkal akart jogosulatlanul adólevonást gyakorolni, és ezzel több mint egymilliárd forintot szerezni. Az ügyészség minősített költségvetési csalás kísérlete miatt emelt vád

Pesty László: Halálosan megfenyegettek, hogy ha a választás előtt megint kinyitom a pofám, a hullámat Mohácsnál vetik ki a hullámok

Pesty László egy interjúban számolt be arról, hogy februárban halálos fenyegetést kapott, ami miatt hónapokig rejtőzködnie kellett. Az egykori Fidesz-támogató ma már a Tisza Pártot támogatja, és szerinte a NER kri

Magyar Péter miniszterelnök bejelentést tett pénteken – jönnek a részletek

Magyarországon kiemelkedően magas az euróövezethez való csatlakozás társadalmi támogatottsága – erről beszélt Magyar Péter miniszterelnök pénteken Budapesten, miután egyeztetést folytatott Kiriákosz Pierakákiss

Súlyosat üzent Orbán Viktorról Magyar Péter miniszterelnök

„A kiszivárgott irat alapján azonnali választ várunk az ügyészségtől, hogy meghallgatták-e gyanúsítottként Orbán Viktort és Hajdu Jánost az aranykonvoj ügyben!” – írta Magyar Péter miniszterelnök a Faceboo

Háromévesen már olvasott, végigröhögte az anyja temetését, sosem akart gyereket, és Guinness-rekordja is van – Ricky Gervais 65 éves

13 éves volt, amikor az anyja közölte vele, hogy a fogantatása baleset volt. Ő elnevette magát ezen, és rájött, hogy az őszinteség és a pimaszság vicces. Azóta is sokakat sért vérig a poénjaival.

Tarr Zoltán bocsánatot kért

Az előző vezetés nevében.

Szívbetegségek és kávéfogyasztás

A kávé a világ egyik legnépszerűbb italának számít, Magyarországon is emberek milliói kezdik vele a napjukat. Nem meglepő, hogy a szív- és érrendszeri betegségben szenvedők körében gyakran felmerül a kérdés: v

„Megfenyegettek, halálosan. Tíz perc alatt összepakoltam a hátizsákba, és tipli” – Pesty László az eltűnéséről és a Fidesz haláláról

Rátaláltunk a februárban eltűnt ősfideszes dokumentumfilmesre. Pesty László részletesen beszámolt a 24.hu-nak a kalandjairól, elmesélte, mi állt a körözése mögött, miért tűnt el hirtelen, akik pedig nem hisznek

0