Ezt olvasta már?


Megszavazták a függetlenséget a katalánok

Az előzetes eredmények szerint a voksoló katalánok mintegy 90 százaléka szavazott a függetlenségre a spanyol kormány által illegálisnak mondott vasárnapi referendumon – jelentette be Jordi Turull katalán kormányszóvivő hétfőn Barcelonában.

Katalónia 5,34 millió voksolásra jogosult polgárából mintegy 2,26 millióan járultak az urnákhoz, ami 42,3 százalékos részvételt jelent. Közülük mintegy 2,02 millióan voksoltak az autonóm régió függetlenségére, hozzávetőleg 8 százalék nem támogatta a függetlenséget, a többiek érvénytelen vagy üres szavazólapot dobtak az urnába – ismertette. Hozzátette: 15 ezer szavazat számlálása még folyamatban van, a spanyol rendőrség által lefoglalt szavazólapok tartalmát pedig nem ismerhetik. A La Vanguardia című lap internetes kiadása szerint a katalán szavazók 6,8 százaléka nem támogatta a régió kiválását Spanyolországból.

 

A vasárnapi népszavazáson történt rendőri brutalitás elleni tüntetés jegyében két szakszervezet és több csoportosulás keddre általános sztrájkra szólított fel.

 

Dolors Lobet, a legnagyobb spanyol dolgozói szakszervezet (CCOO) regionális szóvivője úgy fogalmazott, hogy “ütőképes válaszra” van szükség az elnyomással szemben. A CCOO emellett hétfő délre tüntetéseket jelentett be a katalóniai polgármesteri hivatalok előtt. Spanyolország másik legbefolyásosabb szakszervezeti szövetsége, az UGT viszont hétfőn készül döntést hozni a munkabeszüntetésről. Jordi Cuixart, az Ómnium Cultura nevű szeparatista mozgalom vezetője szintén általános sztrájkot sürgetett.

Az erőszakba torkolló vasárnapi referendumon a katalán kormány adatai szerint 844 ember sérült meg a spanyol hatóságokkal a voksolás lehetőségéért folytatott küzdelemben, a legtöbben Barcelonában. A spanyol belügyminisztérium ugyanakkor közölte, hogy az összetűzésekben a biztonsági erők 33 tagja is megsérült. Tovább…

A külföldi politikusok elítélték a rendőri erőszakot és párbeszédre hívtak fel

 

Több vezető külföldi politikus elítélte a rendőri erőszakot és párbeszédre szólította fel Spanyolországot és Katalóniát vasárnap az erőszakba torkollott függetlenségi népszavazás láttán:

 

Nagy-Britanniát aggasztja a betiltott katalóniai népszavazás során tapasztalt erőszak, bár a referendumot alkotmányellenesnek tartja – jelentette ki Boris Johnson brit külügyminiszter. Liam Fox brit kereskedelmi miniszter elítélte a katalóniai erőszakot, de azt mondta, hogy a függetlenségi népszavazás a spanyol kormány ügye.

Nicola Sturgeon, Skócia függetlenségpárti miniszterelnöke Twitter-oldalán vasárnap azt írta, hogy egyre jobban aggasztják azok a képek, amelyek azt mutatják, ahogyan a spanyol rendőrség lerombolja a szavazóhelyiségeket, és ingerli a szavazókat. “Függetlenül attól, hogyan ítéljük meg a függetlenséget, mindannyiunknak el kell ítélnünk, amit ezeken a képeken látunk” – írta, és felhívta a spanyol kormányt, hogy változtassa meg politikáját, mielőtt valaki komolyan megsérülne. “Hagyják békésen szavazni az embereket” – írta.

Jeremy Corbin brit munkáspárti vezető sokkolónak nevezte a katalóniai polgárok ellen alkalmazott rendőri erőszakot. “A spanyol kormánynak azonnal véget kell vetnie ennek” – mondta.

Charles Michel belga miniszterelnök szerint “az erőszak soha nem lehet válasz”. “Elítéljük az erőszak minden formáját, és megerősítjük felhívásunkat a politikai párbeszédre” – fogalmazott.

Martin Schulz, a Német Szociáldemokrata Párt elnöke ugyancsak aggasztónak nevezte a spanyolországi eszkalációt. “Madridnak és Barcelonának haladéktalanul csökkentenie kell a feszültséget, és keresni kell a párbeszédet” – jelentette ki.

Linas Linkevicius litván külügyminiszter Twitter-bejegyzésében azt hangsúlyozta, hogy “túl erős az érzelmi töltet, a bizalomhiány sebei mélyek, Spanyolország kötelessége párbeszédet folytatni saját népével. Az erőszak nem fog segíteni”.

Borut Pahor szlovén elnök a szlovén televízióban nyilatkozva azt mondta, úgy gondolja, “ma nagyon sok szlovén szív a katalán népért dobog”. Mint mondta, államfőként nem akarja azt a látszatot kelteni, hogy más államok belügyeibe avatkozik, de hozzátette: “Mi az önrendelkezési jog alapján vívtuk ki Szlovénia függetlenségét, azt hiszem, helyénvaló, hogy másoknak is ilyen álmaik vannak”. Kifejezte kívánságát, hogy Katalónia ügyében békés és demokratikus úton olyan megoldás szülessen, amilyet az emberek szeretnének.

Gianni Pittella, az Európai Parlament szociáldemokrata képviselőcsoportjának vezetője leszögezte, hogy a katalán hatóságok által szervezett népszavazás törvényellenes és ezért érvénytelen. Mindazonáltal “ez egy szomorú nap Spanyolország és Európa számára”. Az olasz politikus hangsúlyozta, hogy a megoldás csakis politikai úton képzelhető el, és nem rendőri erő alkalmazásával. Pittella bírálta Mariano Rajoy spanyol miniszterelnököt, aki szerint “hónapokon keresztül tétlen maradt”, a konzervatív spanyol kormány nem kezdett párbeszédet és nem hallotta meg a katalán polgárok hangját. A katalán kormány viszont nem vette figyelembe a bírósági döntéseket, és törvényellenes útra terelte a lakosságot – mutatott rá Pittella, aki felszólította a spanyol és a katalán kormányt, valamint a polgárokat, hogy már hétfőn kezdjék el egy társadalmi paktum kidolgozását.

Ska Keller és Philippe Lamberts, az Európai Parlament zöld frakciójának társelnökei jelezték, hogy erős aggodalommal figyelték a katalóniai eseményeket. “Rajoy hatalmas hibát követett el a szavazni készülő, békés emberek elleni masszív rendőri erőszakkal, amely csak rontotta a helyzetet” – mutatott rá a két politikus, aki felszólította a spanyol és a katalán felet, hogy térjenek vissza a tárgyalóasztalhoz, mert egy politikai problémát politikai eszközökkel kell megoldani. Az Európai Bizottságot arra szólították fel, hogy ne hunyjon szemet a Katalóniában történtek felett, hanem mozdítsa elő a párbeszédet és ajánlja fel a közvetítést.

 

Rajoy: nem volt önrendelkezési népszavazás

 

Ma nem volt önrendelkezési népszavazás Katalóniában, az állampolgárok pedig megállapíthatták, hogy a jogállam “erős és hatályos” – jelentette ki Mariano Rajoy spanyol kormányfő vasárnap esti sajtótájékoztatóján Madridban.

 

“Megbukott egy folyamat, amely csak arra szolgált, hogy elhintse a megosztottságot, szembeállítsa az állampolgárokat, és nem kívánt helyzeteket provokáljon. Csak arra szolgált, hogy súlyos kárt okozzon az együttélésnek, amelyet minél előbb el kell kezdenünk helyrehozni” – fogalmazott a politikus.

 

Mint mondta, kizárólag a törvény szerint jártak el, és a jogállam megmutatta: megvannak az eszközei, hogy megvédje magát egy ilyen komoly támadástól. Kifejtette: a történtekért ez egyetlen felelősök Katalóniában azok, “akik előmozdították a törvényesség és együttélés megtörését”.

 

Megállapítása szerint Katalóniában a többség nem vett részt a “szecesszionisták forgatókönyvében”, és megköszönte civilizáltságukat, amiért ellen tudtak állni “a legrosszabb populizmus” hívásainak, és köszönetet mondott az Európai Uniónak és a nemzetközi közösségnek a támogatásért. Bejelentette: kezdeményezi, hogy a spanyol parlament pártjaival közösen értékeljék a helyzetet.

kitekinto.hu







0
0

hírek innen, onnan

Szombattól megszűnik a hatósági üzemanyagár Magyarországon

A nemzetközi energiapolitikai helyzet javulásával indokolták a döntést.

„A gyerekei sikereinek sokkal jobban tud örülni az ember” - Gundel Takács Gábor megtippelte, ki nyeri a foci vb-t

A neves sportriporter egy interjúban beszélt arról, milyen érzés NB I-es kapus fiát, Bencét a lelátóról nézni. A műsorvezető szerint a...

Országos Mentőszolgálat: 24 mentőautóban hibás a klíma a hőségriadó alatt

Az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) közölte, hogy a járműflottájukban 24 autónál van klímahiba. A szervezet szerint a légkondicionálók...

Vitézy Dávid bejelentette: újraindul a vonat két, korábban bezárt mellékvonalon

Augusztus 1-től a Komló–Dombóvár, szeptember 1-től pedig a Miskolc–Tiszaújváros vonalon indul újra a személyszállítás. A...

Illegális ásatás vezetett a szenzációs felfedezéshez: pompás római kori villa került elő Róma közelében

Illegális földmunkák vezettek az elmúlt időszak egyik legizgalmasabb római kori felfedezéshez: Continue reading:...

Több ezer iskola zárt be Franciaországban az elviselhetetlen hőség miatt

Rekordhőség miatt több ezer iskola zárt be, a kormány és az EDF jelentős támogatást ad a hűtésre.

Végleg kivezetik a védett üzemanyagárakat! – Akár 150 milliós büntetést is kaphatnak a trükköző benzinkutak

Szombaton hivatalosan is hatályba lép a védett üzemanyagár kivezetéséről szóló törvény, miután a friss jogszabály feketén-fehéren...

„Szeretjük egymást, állandó társak vagyunk” – Básti Juli a múzsája Dés Lászlónak

Dés László, a dzsessz és a szaxofon mestere, számos ikonikus dal, színdarab és filmzenék érzékeny lelkületű zeneszerzője szerint a...

Újra tartalékos katona lett a miniszter, ejtőernyős ugrásra is készül

Ruszin-Szendi Romulusz úgy döntött, jövedelem nélkül újra beáll a tartalékos állományba.

A háború kezdete óta még nem szenvedett el ekkora támadást Oroszország: a Kreml is megszólalt az ukrán drónesőről

A nagyszabású akciót néhány órával azután indították el, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök egy "40 napos befolyásolási...

Szombaton megszűnnek a hatósági árak a benzinkutakon

Az üzemanyagok piaci ára már egy hete a védett árak alá esett.

Fellázadtak a nacionalisták Putyin ellen: már az atomfegyverek tömeges bevetését követelik

Az ukrán dróntámadások és a kedvező feltételekkel kecsegtető amerikai békeígéret kudarca miatt az orosz nacionalisták egyre hangosabban...

0

Sport

Egyetlen kérdést kapott, a német válogatott kapitánya teljesen kiborult a vereség után

Mindenki a németek vérét akarja az idei világbajnokságon, Julian Nagelsmann eddig bírta.

Három klub versenyez Szoboszlaiért, furcsa szerződést íratna vele alá a Liverpool

Állítólag Szoboszlai Dominik és a Liverpool újra tárgyalóasztalhoz ül, 80 millió euróval riogatják az angolokat.

A német edző taktikai öngyilkosságot látott, Manuel Neuert viszont nem vette elő a kudarc után

Szerinte a társak hozták rendkívül hálátlan helyzetbe a veterán kapust...

Minden megváltozhat Szoboszlai számára Liverpoolban

A Liverpool Echo szerint Szoboszlai Dominik is az esélyesek között van arra, hogy a távozó Andy Robertsont követően a Liverpool új csapatkapitány-helyettese legyen.

Ez történt éjjel a vb-n: Hollandia a csoportot, Japán a brazilokat nyerte meg, a törökök szépen haltak - videók

A holland, a japán és a svéd válogatott is továbbjutott csütörtökön a labdarúgó-világbajnokság F-csoportjából, de Ausztrália is ott van már a legjobb 32 között.

Villámok miatt kellett kimenteni Ronaldoékat, sírva fakadt a riporternő a focisztár látványától

A portugál válogatott edzését azonnal félbe kellett szakítani az érkező vihar miatt.

Vb 2026: Ecuador két vállra fektette a németeket, Elefántcsontpart továbbjutott

Német vereséggel és könnyed elefántcsontparti sikerrel zárult az E-csoport.

A törökök búcsúzóul még beleköptek az amerikaiak levesébe, a társrendező a 98. percben bukta el a veretlenségét

Pedig a kifejezetten szórakoztató és akciódús mérkőzésen érzésre inkább a hazaiaknak állt a zászló.

0
0

Bulvár

Ma még kánikula, előrehozták a hidegfront érkezését - Időjárás-előrejelzés

A hétvégén még történelmi hőmérsékleti-rekord születhet Magyarországon, aztán jön a lehűlés.

"Büntetést kiszabni" - Forsthoffer Ágnes beégette Lázár Jánost, felháborodtak az emberek

Lázár János volt közlekedési miniszter durva üzeneteket kapott, azonnal cselekednie kell.

Euróbomba és botrány Budapesten, Magyar Péter kimondta, hogy vége a forint korszakának, Kármán András is lerántotta a leplet a kasszáról

Magyar Péter és Kármán András pénteken nagyot robbantott, kimondták, hogy Magyarország célja az euró bevezetése, miközben kemény kritikákkal illették az előző kormány gazdaságpolitikáját.

Fejbe lőtt holttestet találtak a Balatonban

A rendőrség vizsgálja a férfi halálának a körülményeit.

Büntetőügy lett a videózásból: minősített költségvetési csalás miatt emelt vádat az ügyészség

Egy ügyvezető és társa fiktív számlákkal akart jogosulatlanul adólevonást gyakorolni, és ezzel több mint egymilliárd forintot szerezni. Az ügyészség minősített költségvetési csalás kísérlete miatt emelt vád

Pesty László: Halálosan megfenyegettek, hogy ha a választás előtt megint kinyitom a pofám, a hullámat Mohácsnál vetik ki a hullámok

Pesty László egy interjúban számolt be arról, hogy februárban halálos fenyegetést kapott, ami miatt hónapokig rejtőzködnie kellett. Az egykori Fidesz-támogató ma már a Tisza Pártot támogatja, és szerinte a NER kri

Magyar Péter miniszterelnök bejelentést tett pénteken – jönnek a részletek

Magyarországon kiemelkedően magas az euróövezethez való csatlakozás társadalmi támogatottsága – erről beszélt Magyar Péter miniszterelnök pénteken Budapesten, miután egyeztetést folytatott Kiriákosz Pierakákiss

Szívbetegségek és kávéfogyasztás

A kávé a világ egyik legnépszerűbb italának számít, Magyarországon is emberek milliói kezdik vele a napjukat. Nem meglepő, hogy a szív- és érrendszeri betegségben szenvedők körében gyakran felmerül a kérdés: v

„Megfenyegettek, halálosan. Tíz perc alatt összepakoltam a hátizsákba, és tipli” – Pesty László az eltűnéséről és a Fidesz haláláról

Rátaláltunk a februárban eltűnt ősfideszes dokumentumfilmesre. Pesty László részletesen beszámolt a 24.hu-nak a kalandjairól, elmesélte, mi állt a körözése mögött, miért tűnt el hirtelen, akik pedig nem hisznek

A nagymama szandál – a nyár legtrendibb és legmegosztóbb lábbelije

A 'nagymama szandál' kifejezés régen nem volt hízelgő, de 2026-ra a divat világában a kényelem és a stílus összhangja vált trenddé. Nézzük, hogyan viselheted ezeket a lábbeliket anélkül, hogy nagymamának tűnné

Képeken Kóbor János törökbálinti luxusvillája: családja eladta az Omega énekesének egykori otthonát

Túl sok volt az emlék, ezért Kóbor János özvegye és lánya eladták a villát, amiben 18 évig éltek.

Meglépték! Drasztikus döntést hozott a belügyminiszter, azonnali hatállyal változik a terrorfokozat

Módosul a terrorfenyegetettségi szint Magyarországon: a terrorfokozatot az eddigi magas szintről közepes szintre csökkentették

0