Értékelte az évet Szekó József mohácsi polgármester
Év vége és az új év kezdete az összegzés, mérlegkészítés ideje is, amikor számba vesszük az elvégzett feladatokat, elért eredményeket és a ránk váró teendőket.
KÖSZÖNTŐ
Tisztelt Mohácsi Polgárok!
Év vége és az új év kezdete az összegzés, mérlegkészítés ideje is, amikor számba vesszük az elvégzett feladatokat, elért eredményeket és a ránk váró teendőket.
Ha nagy általánosságban kéne értékelnem a magunk mögött hagyott esztendőt, azt mondanám: közepes évet zártunk, olyan értelemben, hogy 2016 jobb volt, mint 2015, s gyengébb, mint az előttünk álló 2017, amely elé nem minden alap nélkül tekintünk komoly várakozásokkal. 2016 a felkészülés jegyében telt. Látványos jelei ugyan nem voltak ennek, de nagyon sokat dolgoztunk különféle programokon, megalapozandó a jövő fejlesztéseit.
Számos beruházást készítettünk elő, sok és igen komoly nagyságrendű pályázatot nyújtottunk be, melyek összértéke mintegy 13 milliárd forint. Ez nem csupán egy város, de a nagyobb vállalkozások számára is igen jelentős nagyságrend.
Ami Mohács gazdaságának fejlődését illeti, egyre több a biztató jel: ezt támasztja alá, hogy két mohácsi nagyvállalat is 21 milliárd forintot is meghaladó fejlesztést végzett városunkban. Az egyik a Kronospan-MOFA ZRt., a másik a BONAFARM cégcsoport tagja, az MCS Vágóhíd Kft. De egyéb vállalkozások is vannak helyben, amelyek reménykeltően fejlődnek és szintén jelentős értékben fejlesztenek, növekednek: itt említeném meg például a Prophyl Kft., a Biovo Kft., a Screen Hungary Kft., a CNC Instruments Kft., a Purtech Kft., a Gráf Trans Bt., a Le Bélier, az SH-Bau Kft. nevét, valamint utalok több építőipari, szakipari vállalkozásra és mezőgazdasági termelőre is. Egyértelműek a jelei, hogy a város gazdasága erőre kapott, biztatóan halad előre, s ebben jómagam még igen komoly potenciált látok.
Biztos vagyok abban, hogy tovább csökken a munkanélküliség városunkban és erősödnek vállalkozásaink.
Külön is érdemes szólni a kikötőről, amely több mint 5 milliárd forintból épül meg, 94%-ban EU-s és hazai támogatásból, a maradék közel 300 milliót önkormányzatunk biztosítja. E létesítményt 2018 késő tavaszán vagy nyarán kezdik el építeni, s a következő évben készül el teljesen, remek lehetőséget nyújtva azon vállalkozásoknak, amelyek a vízi szállításban érdekeltek.
Amint azt a polgármesteri programomban le is írtam, a város úthálózatát, utcáit, járdáit igyekszünk az abban foglaltaknak megfelelően felújítani, korszerűsíteni, rendbe tenni, összesen közel 400 milliós értékben, teljességében önerőből és szintén önerőből fejlesztjük tovább a lakóparkot.
További önerős fejlesztés keretében tervezünk létrehozni mintegy 50 fő ellátására képes, önköltségi alapon működő, emelt szintű ellátást nyújtó szociális otthont, apartman-házat. Azt hiszem, ezt nem sok hazai önkormányzat engedheti meg magának. Az előző évek jó döntéseinek, eredményes pénzügyi politikájának, befektetéseinek köszönhetően szerencsére rendelkezünk az önerős beruházásokhoz szükséges anyagiakkal is.
Egy város, egy önkormányzat élete persze nem csak fejlesztési tervekről, tervezett és megvalósításra váró koncepciókról szól. Fontos az is, miként telnek a mindennapjaink e több mint 900 éves városban. Vagyis, miként tudjuk biztosítani a közszolgáltatásokat, milyen szociális, kulturális, sport és egyéb közösségi ellátásokat biztosítunk, miként segítünk az elesetteken, hogyan, milyen nívón működnek intézményeink, létesítményeink. Mindent összevetve úgy látom, a városüzemeltetés, működtetés terén szintén történtek előrelépések. Ezzel együtt igaz: mindig lesznek hiányosságok, hibák, amik megszüntetésre, kijavításra várnak. Sajnos sosem lesz olyan ideális állapot, ami mindenki maradéktalan megelégedésére szolgál. Ezzel együtt törekszünk arra, hogy minél többeket töltsenek el elégedettséggel a meglévő viszonyok, ellátások, szolgáltatások.
Tavalyi köszöntőmben a szokásos újévi jókívánságok, a jólét, a sikerek említése mellett legalább ilyen fontosnak éreztem, hogy a világban zajló változásokat látva békét és nyugalmat is kívánjak Mohács polgárainak – úgy látom, most még erőteljesebb hangon kell kifejezni az itt élők békéje, nyugalma iránti óhajt. A világ egyre inkább eldurvul, Európa békéjét a lezárult évben barbár terrortámadások dúlták fel.
A történtek ellenére Mohács továbbra is békés, nyugodt kisváros maradt. A magam részéről mindent megteszek azért, hogy ez így is maradjon. Bízom abban, hogy úgy az ország, mint a Mohács gazdaságában tapasztalható kedvező jelek tovább erősödnek, s ebből mindenki, aki tenni, dolgozni akar és tud, profitálni fog. Reményemet fejezem ki, hogy a bővülő lehetőségek láttán azon fiatalok, akik akárcsak tanulni vagy dolgozni, tapasztalatot szerezni külföldre mentek, előbb-utóbb visszatérnek, mert itt is meg tudják maguknak teremteni a gyarapodás, a nyugodt élet feltételeit. Ennek jegyében kívánok békés, szerencsés, boldog új esztendőt minden jó szándékú, jóakaratú, törekvő mohácsi embernek!
Szekó József
polgármester
hírek innen, onnan
Még pár nap, és átalakul a budapesti éjszakai tömegközlekedés
A BKK közlése szerint a fejlesztés célja, hogy olyan éjszakai közlekedési hálózat álljon az ügyfelek rendelkezésére, amely lépést...
Orvosmeteorológia: lehet még fokozni ezt a kánikulát? Lehet. Ennyire forró lesz a szombatunk
Tetőzik a kánikula, senki sincs biztonságban: égető napsütéssel tör ránk a szombat. Felfrissülést hozó záporokra sehol sincs...
„Vasárnaponként nehezen tudtam elaludni” – Elhallgatott gyerekkori traumáiról vallott Tarján Zsófia
„Gyakorlatilag egy tagadásba kerültem” – ismerte el Tarján Zsófi. A Honeybeast énekesnője és a félmilliós követőtáborral...
Az Arsenal nagy dobása: 70 millió eurós ajánlat a brazil szupersztárért
A Newcastle Unitedet ennek ellenére még nem sikerült meggyőzni.
Teljesen megbénulhat a főváros szombaton: nem várt lezárásokra és korlátozásokra figyelmeztetnek
A Budapest Pride felvonulás miatt szombaton forgalomkorlátozásra kell készülni a fővárosban.
Dobó Ági titokban új képzést kezdett el, megszólalt a félelmeiről: „Magam sem akartam elhinni, mire vállalkoztam...”
Dobó Ági, az egykori szépségkirálynő és influenszer újabb izgalmas kihívás elé néz, amelyet – bevallása szerint – élete egyik...
„Állok egy helyiségben egy számmal, mint a bűnözők” – Megalázónak tartja a castingokat Gregor Bernadett
Népszerű és sikeres színésznő, egy igazi sztár Gregor Bernadett, a szépsége és a tehetsége is a mozivászonra teremtette, mégsem...
Figyelmeztet a NAV: hatalmas bírságokat kaphatsz, ha ezzel utazol
Jobb, ha pontosan ismered a szabályokat!
A végére ismét elromlott a hangulat az amerikai tőzsdéken
Az ázsiai tőzsdéken pénteken jelentős esés bontakozott ki, élén a dél-koreai és japán részvénypiaccal, a befektetők profitot...
Az ukrán dróntámadások után rendkívüli állapotot vezettek be az oroszok a megszállt Krímben
Krím és Szevasztopol áram- és üzemanyagellátásában, valamint közlekedési infrastruktúrájában az elmúlt hetek ukrán dróntámadásai...
75 fokra melegedett a műbőr ülés egy repülőtéri vontatón, Vitézy Dávidhoz fordul a szakszervezet
Több járműben nincs klíma, minimális a szellőzés, és sok helyen a ventilátor sem működik.
Több mint 300 ezren vettek részt a Múzeumok éjszakáján
A június 20-án megrendezett Múzeumok éjszakáján idén összesen 311 358 belépést regisztráltak; a jövő évi, immár 25. alkalommal...
Sport
Egyetlen kérdést kapott, a német válogatott kapitánya teljesen kiborult a vereség után
Mindenki a németek vérét akarja az idei világbajnokságon, Julian Nagelsmann eddig bírta.
Három klub versenyez Szoboszlaiért, furcsa szerződést íratna vele alá a Liverpool
Állítólag Szoboszlai Dominik és a Liverpool újra tárgyalóasztalhoz ül, 80 millió euróval riogatják az angolokat.
A német edző taktikai öngyilkosságot látott, Manuel Neuert viszont nem vette elő a kudarc után
Szerinte a társak hozták rendkívül hálátlan helyzetbe a veterán kapust...
Minden megváltozhat Szoboszlai számára Liverpoolban
A Liverpool Echo szerint Szoboszlai Dominik is az esélyesek között van arra, hogy a távozó Andy Robertsont követően a Liverpool új csapatkapitány-helyettese legyen.
Ez történt éjjel a vb-n: Hollandia a csoportot, Japán a brazilokat nyerte meg, a törökök szépen haltak - videók
A holland, a japán és a svéd válogatott is továbbjutott csütörtökön a labdarúgó-világbajnokság F-csoportjából, de Ausztrália is ott van már a legjobb 32 között.
Villámok miatt kellett kimenteni Ronaldoékat, sírva fakadt a riporternő a focisztár látványától
A portugál válogatott edzését azonnal félbe kellett szakítani az érkező vihar miatt.
Vb 2026: Ecuador két vállra fektette a németeket, Elefántcsontpart továbbjutott
Német vereséggel és könnyed elefántcsontparti sikerrel zárult az E-csoport.
A törökök búcsúzóul még beleköptek az amerikaiak levesébe, a társrendező a 98. percben bukta el a veretlenségét
Pedig a kifejezetten szórakoztató és akciódús mérkőzésen érzésre inkább a hazaiaknak állt a zászló.
Topcsatárok randevúznak – Ezek a meccsek jönnek ma a foci-vb-n
Két rangadót is rendeznek a futball-vb-n. Mutatjuk a napi programot.
A Duna Aréna alkalmatlan a vizes vb megrendezésére, ezért kell átalakítani az MVM Dome-ot
Egy év múlva tízezren szurkolhatnak a magyaroknak a csarnokban.
150 millió euró: megdől Alexander Isak átigazolási csúcsa a Premier League-ben
A Manchester City robbantja a bankot.
Az őrület pillanatai a pályán és nézőtéren, a feleségéhez felmászó edző nemzeti hőssé magasztosult
Sebastián Beccacece és Gonzalo Plata szobrot kaphat Quitóban.
Bulvár
Ma még kánikula, előrehozták a hidegfront érkezését - Időjárás-előrejelzés
A hétvégén még történelmi hőmérsékleti-rekord születhet Magyarországon, aztán jön a lehűlés.
"Büntetést kiszabni" - Forsthoffer Ágnes beégette Lázár Jánost, felháborodtak az emberek
Lázár János volt közlekedési miniszter durva üzeneteket kapott, azonnal cselekednie kell.
Euróbomba és botrány Budapesten, Magyar Péter kimondta, hogy vége a forint korszakának, Kármán András is lerántotta a leplet a kasszáról
Magyar Péter és Kármán András pénteken nagyot robbantott, kimondták, hogy Magyarország célja az euró bevezetése, miközben kemény kritikákkal illették az előző kormány gazdaságpolitikáját.
Fejbe lőtt holttestet találtak a Balatonban
A rendőrség vizsgálja a férfi halálának a körülményeit.
Büntetőügy lett a videózásból: minősített költségvetési csalás miatt emelt vádat az ügyészség
Egy ügyvezető és társa fiktív számlákkal akart jogosulatlanul adólevonást gyakorolni, és ezzel több mint egymilliárd forintot szerezni. Az ügyészség minősített költségvetési csalás kísérlete miatt emelt vád
Pesty László: Halálosan megfenyegettek, hogy ha a választás előtt megint kinyitom a pofám, a hullámat Mohácsnál vetik ki a hullámok
Pesty László egy interjúban számolt be arról, hogy februárban halálos fenyegetést kapott, ami miatt hónapokig rejtőzködnie kellett. Az egykori Fidesz-támogató ma már a Tisza Pártot támogatja, és szerinte a NER kri
Magyar Péter miniszterelnök bejelentést tett pénteken – jönnek a részletek
Magyarországon kiemelkedően magas az euróövezethez való csatlakozás társadalmi támogatottsága – erről beszélt Magyar Péter miniszterelnök pénteken Budapesten, miután egyeztetést folytatott Kiriákosz Pierakákiss
Szívbetegségek és kávéfogyasztás
A kávé a világ egyik legnépszerűbb italának számít, Magyarországon is emberek milliói kezdik vele a napjukat. Nem meglepő, hogy a szív- és érrendszeri betegségben szenvedők körében gyakran felmerül a kérdés: v
A nagymama szandál – a nyár legtrendibb és legmegosztóbb lábbelije
A 'nagymama szandál' kifejezés régen nem volt hízelgő, de 2026-ra a divat világában a kényelem és a stílus összhangja vált trenddé. Nézzük, hogyan viselheted ezeket a lábbeliket anélkül, hogy nagymamának tűnné
„Megfenyegettek, halálosan. Tíz perc alatt összepakoltam a hátizsákba, és tipli” – Pesty László az eltűnéséről és a Fidesz haláláról
Rátaláltunk a februárban eltűnt ősfideszes dokumentumfilmesre. Pesty László részletesen beszámolt a 24.hu-nak a kalandjairól, elmesélte, mi állt a körözése mögött, miért tűnt el hirtelen, akik pedig nem hisznek
Képeken Kóbor János törökbálinti luxusvillája: családja eladta az Omega énekesének egykori otthonát
Túl sok volt az emlék, ezért Kóbor János özvegye és lánya eladták a villát, amiben 18 évig éltek.
Jeszenszky Géza: Egy szégyen Szijjártó Péter viszonzatlan szerelmi viszonya az orosz külügyminiszterrel
Jeszenszky Géza volt külügyminiszter szerint az elmúlt 16 évben a magyar kormány politikáját nem a magyar polgárok érdekei, hanem az oroszokkal szembeni szervilizmus vezérelte. Szerinte Szijjártó Péter bemutatta, mil

- Csökkent a gázolaj ára
- Hallgatói tervpályázat: buszmegálló terveket várnak Szentlőrincre
- Wizz Air-járat indult Eszékről - előnyben a Dél-Dunántúl
- Leszakadt egy vasúti felsővezeték Érdnél, jelentős késésekre kell számítani
- NAV: sok változást hoz a jövedéki szabályozásban az új törvény
- Adótraffipaxok Baranyában
- Továbbra is várják a vért Baranyában
- Már a jelen is az elektromos buszoké
- Fotópályázat: környezetvédelem vs. környezetszennyezés
- Továbbra is várják a vért Baranyában
- Így közlekednek a távolsági buszok a hosszú hétvége alatt
- Az E.ON nevével visszaélve téveszthetik meg a lakosságot
- Így úszható meg a hosszú várakozás a horvát autópálya-kapuknál


