Ezt olvasta már?


Bódis: fontos a nemzetköziesítés a felsőoktatásnak

Kedd délután a parlamentben folytatódott a magyar kormány és az amerikai Indiana állam közötti felsőoktatási együttműködésről szóló megállapodás vitája.

ódis József, az Emberi Erőforrások Minisztériumának oktatásért felelős államtitkára a nemzetiségi pedagógusok jelenlegi 15 százalékos pótlékának 30 százalékra emelését célzó előterjesztés indokaként a többi között a nemzetiségi óvóképzés színvonalának növelését, a nyelvi képzés hatékonyabbá tételét és a pályán lévő pedagógusok jelentősebb megbecsülését emelte ki.

Rámutatott arra is, hogy a közelmúltban már emelkedett ez a pótlék, amelyet így másodízben növel az Országgyűlés.

A program megvalósításának eredményeként szerinte többen jelentkeznek majd nemzetiségi pedagógusképzésre. Közös érdeknek nevezte a nemzetiségi pedagógusképzés színvonalának emelését.

A magyar kormány és Indiana állam között a felsőoktatási együttműködésről szóló megállapodás vitájával folytatta munkáját a parlament. Az előterjesztést ismertető Bódis József, az Emmi államtitkára elmondta, hogy a jogszabály az amerikai Notre Dame University magyarországi működéséhez szükséges jogi alapot adó megállapodás kihirdetéséről szól.

A megállapodást azért kell megkötni, mert egy korábbi vizsgálat kimutatta, hogy több felsőoktatási intézmény is szabálytalanul működik Magyarországon, ezért módosították a felsőoktatási törvényt - hangsúlyozta az államtitkár. A Ház előtt fekvő nemzetközi egyezményt a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Notre Dame University együttműködésének érdekében kell megkötni - mondta. A két egyetem több éve együttműködik az oktatás és a kutatás területén - tette hozzá.

Fidesz: eddig hét nemzetközi szerződés született

Zsigmond Barna Pál (Fidesz) a törvényjavaslat egyik előzményének nevezte, hogy az indianai Notre Dame University Magyarországon, a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen akar képzést indítani.

Hangsúlyozta, hogy a Notre Dame az egyetemi rangsorban a világranglistán a 150. helyen foglalja el, az Egyesült Államokban pedig bekerült a legjobb 25 intézmény közé.

Kiemelte, hogy a nemzetközi szerződés nem egyedülálló, eddig hét ilyen született.

Jobbik: két magas minőségű képzést nyújtó intézmény köt megállapodást

Brenner Koloman (Jobbik) elöljáróban elmondta, hogy frakciójuk támogatni fogja a megállapodást. Rendkívül fontos, hogy a magyarországi egyetemeknek megtörténjen "egyfajta minőségbiztosítása" - tette hozzá. Kiemelte, hogy két magas minőségű képzést nyújtó intézmény köt megállapodást.

MSZP: a kormánypártok el akarták lehetetleníteni a CEU-t

Molnár Gyula (MSZP) arról beszélt, hogy a kormánypártok hoztak egy törvényt "egy egyetem kivégzése okán", ezért most kénytelenek hat másik államközi megállapodást kötni. Az egyezmény teljesen felesleges, csak azért van rá szükség, mert el akarták lehetetleníteni a Közép-európai Egyetemet - jelentette ki.

Különösen szánalmas, hogy hogyan próbálták állam és kormányközi szintre tolni a CEU ügyét - fogalmazott.

LMP: jó lenne, ha a CEU-ról is születne egyezmény

Ungár Péter (LMP) azt mondta, hogy a kormány küzd a kettős akkreditáció ellen, kivéve, ha erről külön egyezmény rendelkezik.

Jó lenne, ha egy ehhez hasonló, a Közép-európai Egyetemről szóló egyezmény is a parlament elé kerülne - hangsúlyozta.

Fidesz: a Közép-európai Egyetemmel semmi gond

Kósa Lajos (Fidesz) azt kérte, az ellenzéki képviselők hagyják abba, hogy félmondatokkal hazugságokat állítanak. Rögzítette: a Debrecenben létrejövő intézmény közösségi tulajdonban marad. A fideszes politikus cáfolta azt is, hogy Kovács Zoltán a CEU-n végzett volna, a kormányszóvivő a Debreceni Egyetemen szerzett diplomát.

Szóvá tette azt is, hogy keverik a CEU és a Közép-európai Egyetem fogalmát. A CEU egy iroda, három helységben néhány titkárnővel - jegyezte meg, hozzátéve: "a szélhámosság csimborasszója", amit az ellenzék véd. A Közép-európai Egyetem szellemiségével nem feltétlenül értenek egyet, de létét, az oktatást, az intézményt a "kutya nem fenyegeti" - fogalmazott Kósa Lajos.

Magyarország támogatja a bonyolult oktatási formákat, de a szélhámosságot nem - jelentette ki a fideszes politikus.

Bódis József oktatási államtitkár zárszavában megköszönte a támogató hozzászólásokat, azok - mint mondta - sok tekintetben már egymásnak is megadták a választ. A felsőoktatás számára a nemzetköziesítés végtelenül fontos - hangsúlyozta az államtitkár, aki kitért arra, hogy pár éve még tízezer körül volt, ma mintegy 30 ezer a külföldi hallgatók száma. Kiemelte e téren az orvosképzést, és szólt a Stipendium Hungaricum programról is. Különös jelentőségűnek nevezte az egyetemközi együttműködéseket. Bódis József egyetértett azzal a felvetéssel, hogy még magasabb szintű minőségbiztosítást valósítsanak meg.

A kritikákra reagálva közölte: ahhoz, hogy ez a két intézmény legálisan tudjon működni, szükség volt erre a javaslatra. A Corvinus Egyetemmel összefüggésben jelezte: a többi állami egyetem számára a jogszabályi hátteret biztosítanák, hogy ha akarnak, el tudjanak menni ebbe az irányba.







0
0

hírek innen, onnan

Szombattól megszűnik a hatósági üzemanyagár Magyarországon

A nemzetközi energiapolitikai helyzet javulásával indokolták a döntést.

„A gyerekei sikereinek sokkal jobban tud örülni az ember” - Gundel Takács Gábor megtippelte, ki nyeri a foci vb-t

A neves sportriporter egy interjúban beszélt arról, milyen érzés NB I-es kapus fiát, Bencét a lelátóról nézni. A műsorvezető szerint a...

Országos Mentőszolgálat: 24 mentőautóban hibás a klíma a hőségriadó alatt

Az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) közölte, hogy a járműflottájukban 24 autónál van klímahiba. A szervezet szerint a légkondicionálók...

Vitézy Dávid bejelentette: újraindul a vonat két, korábban bezárt mellékvonalon

Augusztus 1-től a Komló–Dombóvár, szeptember 1-től pedig a Miskolc–Tiszaújváros vonalon indul újra a személyszállítás. A...

Illegális ásatás vezetett a szenzációs felfedezéshez: pompás római kori villa került elő Róma közelében

Illegális földmunkák vezettek az elmúlt időszak egyik legizgalmasabb római kori felfedezéshez: Continue reading:...

Több ezer iskola zárt be Franciaországban az elviselhetetlen hőség miatt

Rekordhőség miatt több ezer iskola zárt be, a kormány és az EDF jelentős támogatást ad a hűtésre.

Végleg kivezetik a védett üzemanyagárakat! – Akár 150 milliós büntetést is kaphatnak a trükköző benzinkutak

Szombaton hivatalosan is hatályba lép a védett üzemanyagár kivezetéséről szóló törvény, miután a friss jogszabály feketén-fehéren...

„Szeretjük egymást, állandó társak vagyunk” – Básti Juli a múzsája Dés Lászlónak

Dés László, a dzsessz és a szaxofon mestere, számos ikonikus dal, színdarab és filmzenék érzékeny lelkületű zeneszerzője szerint a...

Újra tartalékos katona lett a miniszter, ejtőernyős ugrásra is készül

Ruszin-Szendi Romulusz úgy döntött, jövedelem nélkül újra beáll a tartalékos állományba.

A háború kezdete óta még nem szenvedett el ekkora támadást Oroszország: a Kreml is megszólalt az ukrán drónesőről

A nagyszabású akciót néhány órával azután indították el, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök egy "40 napos befolyásolási...

Szombaton megszűnnek a hatósági árak a benzinkutakon

Az üzemanyagok piaci ára már egy hete a védett árak alá esett.

Fellázadtak a nacionalisták Putyin ellen: már az atomfegyverek tömeges bevetését követelik

Az ukrán dróntámadások és a kedvező feltételekkel kecsegtető amerikai békeígéret kudarca miatt az orosz nacionalisták egyre hangosabban...

0

Sport

Egyetlen kérdést kapott, a német válogatott kapitánya teljesen kiborult a vereség után

Mindenki a németek vérét akarja az idei világbajnokságon, Julian Nagelsmann eddig bírta.

Három klub versenyez Szoboszlaiért, furcsa szerződést íratna vele alá a Liverpool

Állítólag Szoboszlai Dominik és a Liverpool újra tárgyalóasztalhoz ül, 80 millió euróval riogatják az angolokat.

A német edző taktikai öngyilkosságot látott, Manuel Neuert viszont nem vette elő a kudarc után

Szerinte a társak hozták rendkívül hálátlan helyzetbe a veterán kapust...

Minden megváltozhat Szoboszlai számára Liverpoolban

A Liverpool Echo szerint Szoboszlai Dominik is az esélyesek között van arra, hogy a távozó Andy Robertsont követően a Liverpool új csapatkapitány-helyettese legyen.

Ez történt éjjel a vb-n: Hollandia a csoportot, Japán a brazilokat nyerte meg, a törökök szépen haltak - videók

A holland, a japán és a svéd válogatott is továbbjutott csütörtökön a labdarúgó-világbajnokság F-csoportjából, de Ausztrália is ott van már a legjobb 32 között.

Villámok miatt kellett kimenteni Ronaldoékat, sírva fakadt a riporternő a focisztár látványától

A portugál válogatott edzését azonnal félbe kellett szakítani az érkező vihar miatt.

Vb 2026: Ecuador két vállra fektette a németeket, Elefántcsontpart továbbjutott

Német vereséggel és könnyed elefántcsontparti sikerrel zárult az E-csoport.

A törökök búcsúzóul még beleköptek az amerikaiak levesébe, a társrendező a 98. percben bukta el a veretlenségét

Pedig a kifejezetten szórakoztató és akciódús mérkőzésen érzésre inkább a hazaiaknak állt a zászló.

0
0

Bulvár

Ma még kánikula, előrehozták a hidegfront érkezését - Időjárás-előrejelzés

A hétvégén még történelmi hőmérsékleti-rekord születhet Magyarországon, aztán jön a lehűlés.

"Büntetést kiszabni" - Forsthoffer Ágnes beégette Lázár Jánost, felháborodtak az emberek

Lázár János volt közlekedési miniszter durva üzeneteket kapott, azonnal cselekednie kell.

Euróbomba és botrány Budapesten, Magyar Péter kimondta, hogy vége a forint korszakának, Kármán András is lerántotta a leplet a kasszáról

Magyar Péter és Kármán András pénteken nagyot robbantott, kimondták, hogy Magyarország célja az euró bevezetése, miközben kemény kritikákkal illették az előző kormány gazdaságpolitikáját.

Fejbe lőtt holttestet találtak a Balatonban

A rendőrség vizsgálja a férfi halálának a körülményeit.

Büntetőügy lett a videózásból: minősített költségvetési csalás miatt emelt vádat az ügyészség

Egy ügyvezető és társa fiktív számlákkal akart jogosulatlanul adólevonást gyakorolni, és ezzel több mint egymilliárd forintot szerezni. Az ügyészség minősített költségvetési csalás kísérlete miatt emelt vád

Pesty László: Halálosan megfenyegettek, hogy ha a választás előtt megint kinyitom a pofám, a hullámat Mohácsnál vetik ki a hullámok

Pesty László egy interjúban számolt be arról, hogy februárban halálos fenyegetést kapott, ami miatt hónapokig rejtőzködnie kellett. Az egykori Fidesz-támogató ma már a Tisza Pártot támogatja, és szerinte a NER kri

Magyar Péter miniszterelnök bejelentést tett pénteken – jönnek a részletek

Magyarországon kiemelkedően magas az euróövezethez való csatlakozás társadalmi támogatottsága – erről beszélt Magyar Péter miniszterelnök pénteken Budapesten, miután egyeztetést folytatott Kiriákosz Pierakákiss

Szívbetegségek és kávéfogyasztás

A kávé a világ egyik legnépszerűbb italának számít, Magyarországon is emberek milliói kezdik vele a napjukat. Nem meglepő, hogy a szív- és érrendszeri betegségben szenvedők körében gyakran felmerül a kérdés: v

„Megfenyegettek, halálosan. Tíz perc alatt összepakoltam a hátizsákba, és tipli” – Pesty László az eltűnéséről és a Fidesz haláláról

Rátaláltunk a februárban eltűnt ősfideszes dokumentumfilmesre. Pesty László részletesen beszámolt a 24.hu-nak a kalandjairól, elmesélte, mi állt a körözése mögött, miért tűnt el hirtelen, akik pedig nem hisznek

A nagymama szandál – a nyár legtrendibb és legmegosztóbb lábbelije

A 'nagymama szandál' kifejezés régen nem volt hízelgő, de 2026-ra a divat világában a kényelem és a stílus összhangja vált trenddé. Nézzük, hogyan viselheted ezeket a lábbeliket anélkül, hogy nagymamának tűnné

Képeken Kóbor János törökbálinti luxusvillája: családja eladta az Omega énekesének egykori otthonát

Túl sok volt az emlék, ezért Kóbor János özvegye és lánya eladták a villát, amiben 18 évig éltek.

Meglépték! Drasztikus döntést hozott a belügyminiszter, azonnali hatállyal változik a terrorfokozat

Módosul a terrorfenyegetettségi szint Magyarországon: a terrorfokozatot az eddigi magas szintről közepes szintre csökkentették

0